Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Bankové služby > Internetbanking > Zabezpečenie

Zabezpečenie

Náš Internetbanking je vybavený viacstupňovou ochranou pred zneužitím, ktorá spĺňa všetky bezpečnostné štandardy silného overenia. Vstup do aplikácie je chránený užívateľským menom a heslom. Samotné operácie ako je zmena hesla, prevody peňazí, nastavenie trvalých príkazov a pod. sú potvrdzované jednorázovým kódom zaslaným SMS správou na klientom zvolené telefónne číslo, alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie. K dispozícii je tiež možnosť určiť, ktoré operácie nie je potrebné autorizovať vôbec.

Silné overenie

Prihlasovanie do Internetbankingu je chránené tzv. silným overením klienta. U nás toto v praxi funguje tak, že ak sa budete hlásiť vo svojom obvyklom prehliadači, nič sa pre Vás nemení. Ak sa však budete prihlasovať inde a my vyhodnotíme, že sa jedná o zvýšené riziko, radšej si od Vás vyžiadame dodatočné overenie pomocou SMS, prípadne v mobilnej aplikácii (podľa vami zvoleného nastavenia). Ani to Vás ale nemusí zaťažovať stále. Ak ide napríklad o Váš počítač / prehliadač v práci, môžete ho jednoducho označiť ako "dôveryhodný" a ďalej po Vás nič navyše chcieť nebudeme a budete sa prihlasovať ako doteraz, prihlasovacím menom a heslom. Dodatočné overenie po Vás budeme chcieť tiež pri prihlasovaní cez prehliadač v režime inkognito.

  • Pre bezpečné prihlásenie do Internetbankingu zadajte priamo adresu ib.fio.sk do adresného riadka prehliadača

TIP: Nebaví vás pri zadávaní pokynov opisovať kód z autorizačnej SMS? Prejdite na ľahkú autorizáciu v mobilnej aplikácii.

Spôsoby autorizácie pokynov

1) V mobilnej aplikácii

Pokiaľ máte Smartbanking minimálne s verziou 2.2.3. pre Android a 2.3.1 pre iOS, môžete autorizovať pokyny z Internetbankingu jednoducho vo svojej mobilnej aplikácii. Zadáte pokyn v Internetbankingu a na mobile sa vám objaví notifikácia "Máte pokyny k autorizácii", s ktorou sa presuniete na detail platby. Všetko prekontrolujete a jednoduchým kliknutím potvrdíte. Viac informácií vrátane návodu na nastavenie autorizácie pokynov z Internetbankingu v mobilnej aplikácii nájdete tu.

Mobilnú aplikáciu Smartbanking môžete používať naplno, alebo iba v autorizačnom móde. K dispozícii je aj pasívny (náhľadový) režim, prípadne kombinácia pasívneho a autorizačného režimu.

2) Pomocou SMS kódov

Ak sa rozhodnete pre autorizáciu jednorázovými SMS kódmi, je potrebné si zvoliť telefónne číslo, na ktoré bude Fio banka zasielať SMS správy s autorizačným kódom. Pri aktivácii služby si zároveň môžete zvoliť, ako dlhý má byť autorizačný kód, koľko pokusov pre zadanie kódu vám Internetbanking povoli a tiež ako rýchlo od zaslania musí byť kód zadaný vo formulári pokynu.

Zvolený spôsob autorizácie môžete kedykoľvek zmeniť - v Internetbankingu v sekcii Nastavenia vpravo hore, záložka Zabezpečenie (prípadne možno spôsoby autorizácie meniť aj v Smartbankingu).

Ďalšie informácie o autorizácii pokynov nájdete v odpovediach na najčastejšie otázky.


Prevody bez autorizácie pokynov

Převody bez autorizace

Ak vás autorizovanie pokynov zdržiava, máme pre vás riešenie. U troch typov platieb môžete autorizácie deaktivovať.

1) Platby medzi vlastnými účtami

U platieb medzi vlastnými účtami stačí, keď vyberiete účet, z ktorého chcete platbu odoslať a následne účet, na ktorý ju chcete pripísať. Vyplníte čiastku, zvolíte menu platby a stlačením tlačidla "Odoslať" peniaze prepošlete. V tomto prípade je platba na druhom účte pripísaná ihneď.

2) Platby na vybrané účty

Posielate často platby na rovnaké účty? Napríklad niekomu z rodiny alebo svojim známym? Ak áno, vytvorte si pre tieto platby šablóny, prvýkrát ich autorizujte a ďalšie platby už vykonávajte bez overenia.

3) Platby menších súm

Zvykli ste platiť bezkontaktnou kartou nižšie sumy bez nutnosti potvrdzovať ich PINom? Nastavte si rovnaký spôsob autorizácie tiež v Internetbankingu. Sumy do 30 EUR už nebudete musieť autorizovať. Týmto spôsobom budete môcť zadať päť obdobných platieb za sebou, a to v súčte do 80 EUR . Pre ďalšiu platbu bude systém vyžadovať z bezpečnostných dôvodov jednorazové overenie.

Viac informácií nájdete vo FAQ.

Ako platby bez nutnosti autorizácie nastaviť?

Pre platby medzi vlastnými účtami a platby menších súm môžete zmeniť spôsob autorizácie v Internetbankingu v sekcii Nastavenia, kde nájdete záložku Zabezpečenie.

Platby na vami vybrané účty nastavíte jednoducho pomocou šablón. Stačí, keď si pre nich vytvoríte šablónu, prvýkrát ju autorizujete a ďalšie platby podľa tejto šablóny už vykonávate bez overenia. V sekcii Šablóny si môžete ako tzv. "Podpísané" nastaviť aj tie šablóny, ktoré ste vytvorili skôr.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK26,0976224,72538
USD1,117731,05261
GBP0,865460,81503
CHF0,996690,93862
PLN4,409054,15220

Kompletné informácie tu