Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Bankové služby > Platobné karty

Platobné karty

Všetky platby kartami Fio banky sú bez poplatkov.

Výbery hotovosti

  • S platobnými kartami Visa máte neobmedzené výbery zadarmo zo všetkých bankomatov po celom svete.
  • S platobnou kartou Mastercard máte každý mesiac 2 výbery zadarmo z akéhokoľvek bankomatu na svete

Výber však môže byť spoplatnený i priamo prevádzkovateľom bankomatu, bližšie informácie sú dostupné v cenníku Fio banky.

Služba Cashback umožňuje bezplatne požiadať o hotovosť pri nákupe u obchodníka nad 5 eur na rovnakej pokladni, kde platíte. Maximálna výška výberu je 50 eur, minimum dané nie je.

Blokácia platobnej karty

Linka Fio banky pre hlásenie o strate, odcudzení, zneužití karty Fio banky: +421 220 850 410

Zablokovať kartu môžete tiež v Internetbankingu alebo Smartbankingu.

Upozornenie: Ak plánujete cestu do zahraničia, kde budete svoju platobnú kartu využívať, informujte nás, prosím, prostredníctvom Fio servisu alebo na ktorejkoľvek našej pobočke o termíne cesty a destinácii, v ktorej sa budete nachádzať, aby nedošlo k prípadnej nežiadúcej blokácii platobnej karty.

Zabezpečenie

Vo svojom Smartbankingu aj Internetbankingu môžete blokovať vybrané typy transakcií, napríklad tie s nevýhodným kurzom (DCC), výbery v bankomatoch s dodatočným poplatkom prevádzkovateľa alebo internetové transakcie bez dodatočného overenia 3D Secure.

V nastavení platobnej karty si môžete tiež zablokovať jednotlivé typy transakcií ako výbery z bankomatu všeobecne, platby na termináloch, internetové transakcie, platby z konkrétnych štátov alebo u konkrétneho obchodníka a pod. Všetko nájdete na detaile karty v Internetbankingu.

Platenie kartou na internete – dvojfaktorové overenie (e-PIN vs. Smartbanking)

Platby kartou na internete sú chránené dvojfaktorovým overením, ktoré sa líši v závislosti od toho, či používate našu mobilnú aplikáciu k overovaniu platieb alebo nie. Pri platbe kartou v e-shope môžete platby jednoducho overovať v Smartbankingu alebo kombináciou overení 3D Secure (kódom z SMS) a e-PINom.

Zatiaľ nemám mobilnú aplikáciu Smartbanking, momentálne overujem platby kartou na internete pomocou kódu z SMS, ale chcem platiť jednoducho

  • Pokiaľ nechcete opisovať kód z SMS a k tomu si pamätať e-PIN, stiahnite si našu aplikáciu Smartbanking, v ktorej môžete platby kartou na internete pohodlne a jednoducho autorizovať na pár kliknutí. Aplikáciu si pre autorizovanie platieb kartou na internete nastavíte priamo v menu: Viac – Nastavenia – Autorizácia platieb – Platby na internete (3D Secure) alebo v Internetbankingu v sekcii detail platobnej karty.

Nemám mobilnú aplikáciu Smartbanking, platby kartou na internete overujem pomocou kódu z SMS a chcem pri tomto spôsobe zostať

  • Od prelomu roku 2020/2021 k doterajšiemu overeniu pomocou SMS kódu (1. faktor) pribudne ešte ďalší spôsob overenia. Tento spôsob sa nazýva e-PIN a jedná sa o unikátne trojmiestné číslo, ktoré má každá platobná karta. Nájdete ho v detaile karty v Internetbankingu prípadne v mobilnej aplikácii. Tento kód je rovnaký po celú dobu platnosti karty. Pri platbách kartou na internete ho budete zadávať ako druhé overenie po opísaní kódu z SMS. Dobre si ho teda zapamätajte.

Mám mobilnú aplikáciu Smartbanking a platby kartou na internete overujem v nej

  • Platby kartou na internete už teraz autorizujete pomocou prihlásenia do aplikácie a spĺňate tak všetky bezpečnostné požiadavky. Vďaka tomuto spôsobu autorizácie odpadá nutnosť pamätať si ďalší údaj v podobe e-PINu, transakcie potvrdzujete rovnakým spôsobom (biometria, PIN) ako všetky ostatné úkony v aplikácii. Autorizácia platieb v Smartbankingu je rýchla a jednoduchá a tento spôsob určite odporúčame.
  •  

Naše platobné karty podporujú službu 3D Secure, ktorá poskytuje lepšie zabezpečenie platieb kartou na internete. Ak platíte kartou v e-shope, ktorý službu podporuje, treba transakciu spravidla overiť autorizačným kódom z SMS správy (a následne ešte e-PINom) alebo ju potvrdiť v mobilnej aplikácii. Nastavenie 3D Secure a autorizácie platieb kartou na internete môžete upravovať v Internetbankingu aj v Smartbankingu. Služba 3D Secure je zadarmo. 


Platenie kartou v obchode na termináli

  1. Najskôr je potrebné zistiť či je obchodník vybavený zariadením umožňujúcim bezkontaktné platby. Bezkontaktné platby je možné uskutočniť na všetkých tuzemských aj zahraničných obchodných miestach, ktoré sú označené symbolom pre bezkontaktné karty:

  1. Kartu priblížte k snímaču v mieste označenom symbolom bezkontaktnej platby. Po zaznení zvukového signálu je karta prečítaná a o niekoľko sekúnd snímač oznámi, že platba bola schválená.
  2. Obchodník Vám následne vydá doklad

 

Platenie kartou v obchode na termináli

U niektorých obchodníkov je možné, že ešte nebudú mať v platobných termináloch implementovaný nový softvér v súvislosti s európskou smernicou PSD2, a tak môže dôjsť k zamietnutiu bezkontaktnej transakcie. V takomto prípade je úplne jednoduché riešenie. Stačí kartu do terminálu zasunúť a potvrdiť PINom.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,9312424,56776
USD1,121481,05614
GBP0,867890,81732
CHF0,996480,93842
PLN4,414634,15746

Kompletné informácie tu