Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Podielové fondy
×

Na tlačidlo "Pokračovať" je možné kliknúť až po prečítaní celého tohto Upozornenia pre investorov.

Podielové fondy


Podielové listy investičných fondov môžu byť vhodné pre začínajúcich investorov, ktorí si chcú vyskúšať obchodovanie s cennými papiermi, a to s minimálnymi informačnými a transakčnými nákladmi. Zároveň ich ocenia aj skúsení investori, pre ktorých môžu byť zaujímavým doplnkom ich existujúceho portfólia.

Pokiaľ je vaším zámerom dlhodobé zhodnocovanie vašich úspor, potom pravidelné investovanie do podielových fondov je tou správnou voľbou. Veľkou výhodou pravidelného investovania je totiž zníženie rizika nesprávneho načasovania investície.


Prečo investovať do podielových fondov

Je to jednoduché

Podielové fondy nakúpite ľahko online z počítača alebo mobilu, nemusíte sa nič učiť. O majetok fondu a jeho výkonnosť sa starajú skúsení portfólio manažéri.

Investície od 10 EUR mesačne

Investovať môžete jednorazovo alebo pravidelne. V prípade pravidelného investovania začína minimálna investícia na 10 EUR mesačne, jednorazovo od 200 EUR.

Nulové vstupné aj výstupné poplatky

Poplatok pri predaji platíte iba v prípade, že podielové listy držíte menej ako 12 mesiacov (vo výške 3 % z celkovej hodnoty odkupovaných podielových listov).

AKO ZAČAŤ

 


Čo sú podielové fondy?

Podielový fond je súbor majetku (napríklad akcií a dlhopisov), ktorý je profesionálne spravovaný investičnou spoločnosťou v súlade s pravidlami stanovenými v právnych predpisoch a v štatúte podielového fondu. Investori nákupom podielových listov fondu získavajú podiel na majetku fondu a stávajú sa podielnikmi. Podielové fondy sú štandardným nástrojom kolektívneho investovania, vďaka ktorému môžu aj investori s menším kapitálom vhodne diverzifikovať svoje portfólio, a to s minimálnymi informačnými a transakčnými nákladmi. Podielové fondy tak ponúkajú jednoduchý spôsob investovania pre všetkých, aj pre klientov bez predchádzajúcich skúseností s obchodovaním.

AKTUÁLNY TIP:

Láka vás investovanie a chcete sa o ňom dozvedieť viac? Prihláste sa zadarmo na kurz od Fio banky. Prihlasovanie práve prebieha, zarezervujte si miesto včas.


Fio globální akciový fond - trieda EUR

Jedná sa o fond akcií spoločností obchodovaných na trhoch vyspelých ekonomík. Fond je vhodný predovšetkým pre investorov hľadajúcich vyšší výnos s väčšou toleranciou k riziku.

Odporúčaná dĺžka investície je 5 a viac rokov.

Graf nižšie zodpovedá EUR triede.

Fio globální akciový fond - trieda CZK

Jedná sa o fond akcií spoločností obchodovaných na trhoch vyspelých ekonomík. Fond je vhodný predovšetkým pre investorov hľadajúcich vyšší výnos s väčšou toleranciou k riziku.

Odporúčaná dĺžka investície je 5 a viac rokov.

Graf nižšie zodpovedá CZK triede.Ak máte zároveň zriadený aj Internetbanking, môžete nakupovať podielové listy tiež v ňom:

  • v záložke Poslať peniaze zvoľte (Pravidelný) Nákup podielových listov
  • vyberte, z akého účtu investíciu zafinancujete a fond, do ktorého chcete peniaze investovať
  • zvoľte objem, v akom chcete podielové listy nakúpiť a autorizujte
  • nakúpené podielové listy uvidíte vo svojom portfóliu, keď zo zoznamu účtov vyberiete ten obchodný (je pri ňom ikona grafu)

Nakupovať podielové listy môžete aj v aplikácii Fio Smartbanking, kde na záložke Investície po kliknutí na vybraný fond použijete modré tlačidlo +Nakúpiť a ďalej postupujete obdobným spôsobom.

 
V aplikácii e-Broker môžete investovať do podielových fondov na hlavnej lište v záložke portfólio.
 

  • Vyberte fond, do ktorého chcete investovať.
  • Kliknite na tlačidlo nákup (zelená šípka).
  • Zvoľte, či chcete investovať pravidelne alebo pôjde o jednorazový obchod (Typ pokynu).
  • Zadajte objem, v akom chcete podielové listy zaobstarať.
  • Nakúpený fond vidíte vo svojom portfóliu.

Nakupovať či predávať podielové listy môžete samozrejme aj na ktorejkoľvek pobočke Fio banky.Upozornenie pre investorov

Fio investiční společnost pri obhospodarovaní fondov dodržuje limity podľa právnych predpisov a zároveň limity uvedené v štatútoch fondov. Majetok podielnikov (aktíva fondu) je oddelený od majetku investičnej spoločnosti. Fondy sú pod dohľadom ČNB a depozitára. Štatúty a oznámenie kľúčových informácií fondov v slovenskom jazyku môžete nájsť na www.fiofondy.sk či na ktorejkoľvek našej pobočke.

Minulá výkonnosť fondu nezaručuje rovnakú výkonnosť aj v budúcom období. Investície do investičných nástrojov sú rizikové a môžu byť za nepriaznivých okolností stratové. Záujemcovia o úpis či kúpu podielových listov či investičných akcií investičných fondov si musia sami podľa svojich pomerov posúdiť vhodnosť takejto investície a svoje investičné rozhodnutia by mali robiť na základe zváženia informácií uvedených v štatúte príslušného fondu a jeho oznámenia kľúčových informácií (KID). Záujemcovia úpis či kúpu podielových listov či investičných akcií investičných fondov by sa tiež mali oboznámiť s legislatívnymi podmienkami investície, devízovými obmedzeniami a daňovými dôsledkami investície. Prípadné zdanenie výnosov z takejto investície závisí od osobných pomerov investora a môže sa meniť.

Viac informácií nájdete v štatútoch a KIDoch jednotlivých fondov a rovnako aj v dokumente Informácie o investičných nástrojoch, o ochrane investičných nástrojov a peňažných prostriedkov klientov a niektoré ďalšie informácie týkajúce sa obchodovania s investičnými nástrojmi.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,5373924,19461
USD1,105451,04104
GBP0,868620,81801
CHF0,977770,92080
PLN4,468874,20854

Kompletné informácie tu