Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Bankové služby > Úvery > Úver na obchodovanie > Podrobnosti o úvere na obchodovanie s akciami v SRN

Úver na obchodovanie s cennými papiermi v Nemecku

V Nemecku môžete úverom na obchodovanie financovať až 90 % hodnoty nakupovaných cenných papierov.

Je tiež možné špekulovať na pokles akciových indexov nákupom investičných nástrojov, ktoré inverzne kopírujú ich vývoj. To znamená, že pokiaľ klesá hodnota akciového indexu, daný investičný nástroj sa chová presne opačne, teda jeho hodnota rastie. A naopak, pokiaľ akciový index rastie, hodnota investičného nástroja klesá.  V tomto prípade môžete úverom financovať až 85 % hodnoty otvorenej pozície.

Špekulovať na pokles kurzu jednotlivých cenných papierov, čiže vykonávať operácie známe ako "short sale" či "predaj na krátko", v Nemecku nie je možné.

Aký veľký úver je možné využiť?

 • 90 % pre titul EXS1, ktorý kopíruje index DAX
 • 85 % pre titul DXSN, ktorý inverzne kopíruje index DAX
 • 90 % pre titul EXW1, ktorý kopíruje index Euro Stoxx 50
 • 85 % pre titul DXSP, ktorý inverzne kopíruje index Euro Stoxx 50
 • 80 % pre titul EXS2, ktorý kopíruje index TecDAX
 • 80 % pre titul EXS3, ktorý kopíruje index MDAX
 • 80 % pre titul C005, ktorý kopíruje index SDAX
 • 70 % pre spoločnosti zaradené v indexoch DAX a Euro Stoxx 50
 • 50 % pre spoločnosti zaradené v indexoch SDAXMDAX a TecDAX.

Cenné papiere (akcie), ktoré je možné financovať úverom na obchodovanie s cennými papiermi, sú v aplikácii e-Broker označené symbolom "M".

 


Koľko stojí úver?

Zriadenie i prípadné ukončenie úveru je úplne zadarmo! Jediným nákladom úveru sú úroky z čiastky, ktorú máte požičanú na konci obchodného dňa. Pokiaľ na konci dňa žiadny úver (margin) nečerpáte, neplatíte ani žiadne úroky.

 • Základná úroková sadzba: 8,5 % p. a. 

Ako o úver požiadať?

Ak si chcete dohodnúť úver na obchodovanie s cennými papiermi v Nemecku, prihláste sa do svojej obchodnej aplikácie e-Broker a v záhlaví stránky kliknite na odkaz „Zmluvy a služby“. Potom sa vám zobrazí tabuľka s názvom „Účty“, v ktorej záhlaví kliknite na odkaz „Založiť nový“ a postupujte podľa inštrukcií na obrazovke.

Akonáhle budete mať účet založený (v tabuľke sa zobrazí nový účet), kliknite v stĺpci „Operácie“ na tlačidlo „Žiadosť o aktiváciu zmluvy o úvere a pôžičke na obchody s investičnými nástrojmi“. Týmto krokom odošlete žiadosť o úver na obchodovanie s cennými papiermi k posúdeniu, pričom o výsledku budete informovaný správou zaslanou priamo do svojej aplikácie e-Broker.

 • Pokiaľ ešte nie ste klientom Fio banky, prečítajte si tu, ako sa ním môžete stať.

 

Úroková sadzba mimo konánie akcie

K naúčtovaniu úrokov z úveru dochádza spravidla prvý deň v nasledujúcom mesiaci. Pokiaľ však v kalendárnom mesiaci presahuje priemerná výška čerpania úveru hodnoty uvedené v tabuľke, výsledná úroková sadzba v danom mesiaci je automaticky nižšia o uvedené objemové zľavy.

 


 

Upozornenie

Investície do investičných nástrojov sú rizikové a môžu byť za nepriaznivých okolností stratové.

Obchodovanie s cennými papiermi na úver (margin) je vysoko rizikové a je určené skúseným investorom. V dôsledku pákového efektu sa v prípade nepriaznivého vývoja kurzu strata znásobuje, pričom v prípade nedostatočného ručenia môže obchodník uzavrieť otvorenú pozíciu aj bez predchádzajúceho kontaktovania klienta. Ktorýkoľvek cenný papier môže byť vyradený zo zoznamu úverovatelných či požičateľných cenných papierov, a to aj bez predchádzajúceho upozornenia, čo môže mať negatívne dôsledky na dĺžku trvania otvorenej pozície alebo na požadovanú výšku zaistenia. Pri neúspešnej špekulácii na pokles kurzu (tzv. Short Sale), môže celková strata prevýšiť objem vlastných investovaných prostriedkov investora, pretože rast kurzu nie je teoreticky obmedzený. Na výšku prípadného zisku majú okrem daní negatívny vplyv aj poplatky hradené za uskutočnené obchody, evidenciu investičných nástrojov a úroky aj poplatky hradené v súvislosti s požičanými cennými papiermi alebo peniazmi. Investícia v cudzej mene je spojená s tzv. menovým rizikom, kedy výnos môže kolísať aj v dôsledku výkyvu menových kurzov.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,4013124,06569
USD1,119411,05420
GBP0,880870,82955
CHF1,017110,95785
PLN4,380554,12536

Kompletné informácie tu