Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Bankové služby > Internetbanking > Zabezpečenie

Zabezpečenie a potrebné technické vybavenie

Aplikácia Fio Internetbanking je vybavená viacstupňovou ochranou pred zneužitím. Vstup do aplikácie je chránený užívateľským menom a heslom. Samotné operácie ako je zmena hesla, prevody peňazí, nastavenie trvalých príkazov a pod. sú potvrdzované pomocou unikátnych kľúčov chránených ďalším heslom majiteľa alebo jednorázovým kódom zaslaným SMS správou na klientom zvolené telefónne číslo. K dispozícii je tiež možnosť autorizovať príkazy oboma spôsobmi súčasne, prípadne určiť, ktoré operácie nie je potrebné autorizovať vôbec.

Technická špecifikácia aplikácie

  • Aplikáciu je možné spustiť na všetkých dnes bežne dostupných počítačoch.
  • Počítač by mal mať operačný systém, kde je nainštalovaná Java verzia 1.6 alebo vyššia.
  • Ďalej by mal mať aktualizovaný prehliadač internetových stránok a byť pripojený k internetu.

Pre maximálne zabezpečenie môžete používať oba spôsoby súčasne, elektronický kľúč i SMS kód.

Spôsoby autorizácie pokynov

1) Pomocou SMS kódov

Ak sa rozhodnete pre autorizáciu jednorázovými SMS kódmi, je potrebné si zvoliť telefónne číslo, na ktoré bude Fio banka zasielať SMS správy s autorizačným kódom. Pri aktivácii služby si zároveň môžete zvoliť, ako dlhý má byť autorizačný kód, koľko pokusov pre zadanie kódu vám Internetbanking povolia a tiež ako rýchlo od zaslania musí byť kód zadaný vo formulári pokynu.

Ďalšie informácie o autorizácii pokynov SMS kódmi nájdete v odpovediach na najčastejšie otázky.

2) Elektronickým kľúčom

Ak sa rozhodnete pre elektronický kľúč, je potrebné pred začatím používania Internetbankingu spustiť aplikáciu pre podpisovanie pokynov, pomocou ktorej si vytvoríte svoj vlastný jedinečný elektronický podpis. Aplikácia "Fio podpis" beží v programe Java, nie je teda obmedzená na konkrétny operačný systém. Použitie technológie Java Web Start zaisťuje, že budete spúšťať vždy aktuálnu verziu aplikácie a zároveň nebudete musieť pri každom štarte vždy znovu sťahovať celú aplikáciu. Podpisové kľúče si môžete vygenerovať už pred podpisom zmluvy - potom všetko potrebné vybavíte počas jednej návštevy pobočky. Návod na spustenie a ovládanie aplikácie  Fio-podpis nájdete tu.

3) Oboma spôsobmi súčasne

Môžete si zvoliť aj kombináciu zabezpečenia, tzn. autorizáciu pokynov vždy oboma spôsobmi súčasne.

Zvolený spôsob autorizácie môžete kedykoľvek zmeniť. Rovnako tak môžete kedykoľvek zmeniť svoj elektronický kľúč či nastavenie SMS kódov.

 


Prevody bez autorizácie pokynov

Převody bez autorizace

Ak vás autorizovanie pokynov zdržiava, máme pre vás riešenie. U troch typov platieb môžete autorizácie deaktivovať.

1) Platby medzi vlastnými účtami

U platieb medzi vlastnými účtami stačí, keď vyberiete účet, z ktorého chcete platbu odoslať a následne účet, na ktorý ju chcete pripísať. Vyplníte čiastku, zvolíte menu platby a stlačením tlačidla "Odoslať" peniaze prepošlete. V tomto prípade je platba na druhom účte pripísaná ihneď.

2) Platby na vybrané účty

Posielate často platby na rovnaké účty? Napríklad niekomu z rodiny alebo svojim známym? Ak áno, vytvorte si pre tieto platby šablóny, prvýkrát ich autorizujte a ďalšie platby už vykonávajte bez overenia.

3) Platby menších súm

Zvykli ste platiť bezkontaktnou kartou sumy do 20 EUR bez nutnosti potvrdzovať ich PINom? Nastavte si rovnaký spôsob autorizácie tiež v Internetbankingu. Sumy do 30 EUR už nebudete musieť autorizovať. Týmto spôsobom budete môcť zadať päť obdobných platieb za sebou, a to v súčte do 100 EUR . Pre ďalšiu platbu bude systém vyžadovať z bezpečnostných dôvodov jednorazové overenie.

Viac informácií nájdete vo FAQ.

Ako platby bez nutnosti autorizácie nastaviť?

Pre platby medzi vlastnými účtami a platby menších súm môžete zmeniť spôsob autorizácie v Internetbankingu v sekcii Nastavenia, kde nájdete záložku Autorizácia.

Platby na vami vybrané účty nastavíte jednoducho pomocou šablón. Stačí, keď si pre nich vytvoríte šablónu, prvýkrát ju autorizujete a ďalšie platby podľa tejto šablóny už vykonávate bez overenia. V sekcii Šablóny si môžete ako tzv. "Podpísané" nastaviť aj tie šablóny, ktoré ste vytvorili skôr.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK26,9443825,52762
USD1,235121,16317
GBP0,925080,87118
CHF1,117431,05232
PLN4,613054,34432

Kompletné informácie tu


Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na týchto stránkach súhlasíte s ich používaním. Ďalšie informácie X