Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Akcie a investície > Ďalšie služby Fio > Požičiavanie cenných papierov

Požičiavanie cenných papierov

Klienti využívajú túto službu, keď predpokladajú pokles trhovej hodnoty cenných papierov. Zvolený titul, kde klient očakáva pád kurzu, si vypožičia od Fio a predá. Pokiaľ sa očakávanie ukáže ako správné, dokúpi príslušné akcie späť za nižšiu trhovú cenu, ako za ktorú ich predal, a následne ich vráti Fio. Ziskom klienta je rozdiel medzi predajnou a nákupnou cenou. Ako zaistenie pôžičky cenných papierov slúži pre Fio samotné prostriedky klienta, teda peniaze, cenné papiere alebo ich kombinácia. Z pohľadu Fio je pôžička braná podobne ako úver poskytnutý klientovy v objeme aktuálnej trhovej hodnoty predaných cenných papierov.

Short Sale, čiže požičiavaní cenných papierov umožňuje špekulovať na pokles kurzu akcií.

  • Požičané cenné papiere možno kedykoľvek čiastočne alebo úplne vrátiť (alebo uzatvoriť krátku pozíciu) bez akýchkoľvek poplatkov
  • Cena pôžičky sa počíta ako úrok z trhovej hodnoty požičaných akcií na konci obchodného dňa
  • Požičiavanie cenných papierov (Short Sale) je riziková transakcia. Pri nákupe akcií klient môže stratiť najviac investovanú čiastku. Pri neúspešnom Short Sale môže kurz akcie rásť ľubovolne, takže výška straty klienta nie je teoreticky ničím obmedzená.

Prehľad akcií na požičanie k ručeniu otvorených krátkych pozícií na BCPP


Short Sale v USA

Vďaka kvalitnému systému sú pre Short Sale v USA k dispozícii tisíce titulov bez množstevných (resp. objemových) obmedzení. V e-Brokerovi sú tituly s možnosťou Short Sale označené symbolom S. Na zaistenie Short Sale sú kladené podobné požiadavky, ako na zaistenie úveru na obchodovanie s cennými papiermi. Pokiaľ má klient titul vo svojom portfóliu nakúpených akcií (tzv. dlhá pozícia), nie je na danom titule možný Short Sale. A naopak, pokiaľ má klient krátku pozíciu na titule (Short Sale), skôr ako nakúpi daný titul do svojho portfólia musí nakúpené akcie použíť na vrátenie ich pôžičky (tzv. uzatvorenie krátkej pozície).

Cena pôžičky cenných papierov

Rovnako ako pri úvere na obchodovanie s cennými papiermi v USA sa klientovi mesačne spätne strháva cena pôžičky vypočítaná podľa dennej trhovej hodnoty otvorenej krátkej pozície (teda aktuálnej hodnoty požičaných cenných papierov). Pokiaľ klient zároveň čerpá úver na obchodovanie s niektorými akciami a na iné akcie uskutoční Short Sale, prostriedky získane Short Sale sa použijú na splatenie časti úveru a klientovi sa tak nezvýšia náklady. Aj keď sa úver a Short Sale tak kompenzujú čo do výšky spoplatnenia, výšku dojednaného úverového rámca nemožno presiahnuť v súčte všetkých klientom čerpaných úverových prostriedkov a všetkých jeho pôžičiek cenných papierov (tu teda ku kompenzácii nedochádza).

Ako získať možnosť short sale?

Short Sale môžete vykonávať na základe jednotnej zmluvy spolu s úverom na obchodovanie s cennými papiermi. Viac sa dozviete tu. K Short Sale (otvorenie krátkej pozície) príde špeciálnym typom pokynu, ktorý možno zadať elektronicky, telefonicky aj osobne na pobočkách.

e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK28,4458127,05820
USD1,108691,04933
GBP0,904550,85612
CHF1,084281,02623
PLN4,687494,43657

Ďalšie meny


Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na týchto stránkach súhlasíte s ich používaním. Ďalšie informácie X