Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Warranty

Warranty sú obdobou opčných kontraktov, kedy majiteľ opcie vstupuje do dlhej (long) pozície, vypisovateľ do krátkej (short) pozície. Vypisovateľom sú veľké bankové domy či burzy. Majiteľom opcie môže byť ktokoľvek, kto si opciu kúpi na burze. Opcia môže byť vypísaná na budúci nákup podkladového aktíva (call) alebo na budúci predaj podkladového aktíva (put). Realizačná cena opcie je vopred presne stanovená a nazýva sa strike. Je stanovený aj časový termín, kedy môže byť opcia majiteľom uplatnená (americká opcia) alebo do kedy môže byť uplatnená (európska opcia).

Warranty sú obdobou opčných kontraktov, kedy majiteľ opcie vstupuje do dlhej (long) pozície, vypisovateľ do krátkej (short) pozície.

Majiteľ opcie má právo v stanovenom termíne opciu uplatniť, vypisovateľ má ale v tomto prípade povinnosť plniť svoje záväzky vyplývajúce z vypísania opcie. Majiteľ za toto svoje právo platí vypisovateľovi tzv. opčnú prémiu. Opčná prémia je variabilná v čase podľa vývoja kurzu podkladového aktíva a je to jediný náklad (okrem poplatkov obchodníkovi a burze), ktorý musí kupujúci opcie zaplatiť. Pretože opcia predstavuje iba právo nadobudnúť v budúcnosti podkladové aktívum, nie je majiteľovi opcie vyplácaná dividenda. Vzhľadom k podstate opčných kontraktov je ich súčasťou aj páka.

Ako začať obchodovať warrantmi?


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,5373924,19461
USD1,105451,04104
GBP0,868620,81801
CHF0,977770,92080
PLN4,468874,20854

Kompletné informácie tu