Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Akcie a investície > Deriváty > Investičné certifikáty

Investičné certifikáty

Investičné certifikáty sú finančné inštrumenty, ktorých cena sa odvíja na základe vývoja hodnoty podkladového aktíva. Z právneho hľadiska sú investičné certifikáty dlžné úpisy, ktoré nepredstavujú právo na dividendu, riadenie spoločnosti či právo na podiel na likvidačnom zostatku tak, ako je to bežné u akcií.

Investičné certifikáty emitujú veľké bankové domy, zatiaľ skôr zo zahraničia. Dôležitú rolu v tomto prípade zohráva bonita či rating bankovej inštitúcie, ktorá tieto certifikáty vydáva. Emitent sa stáva zároveň špecialistom, ktorý na burze vystupuje neustále na strane dopytu aj ponuky a zaisťuje tak dostatočnú likviditu. Záujemca si na burze môže od emitenta tento investičný certifikát (dlžný úpis) kúpiť a potom ho kedykoľvek (do dátumu splatnosti) predať. Emitent má povinnosť vykúpiť ho späť, ale zároveň má právo disponovať s vloženými prostriedkami investorov.

Podkladovými aktívami môžu byť burzové indexy, akcie, komodity, meny, a pod. Cena investičného certifikátu je odvodzovaná od svojho podkladového aktíva.

Investičný certifikát na index PX sa obchoduje na burze RM-SYSTÉM.

Ako začať obchodovať certifikáty?


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,6241724,27683
USD1,101451,03728
GBP0,871510,82074
CHF0,983830,92651
PLN4,456574,19696

Kompletné informácie tu