Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Akcie a investície > Akcie > Akcie USA

Akcie USA

Americké burzy majú najvyššiu likviditu. Obchodujú sa na nich akcie najvýznamnejších spoločností, zúčastňuje sa ich najviac investorov a prinášajú stále nové investičné nástroje. V súčasnosti prebieha na jednotlivých trhoch v USA mnoho zmien vrátane zlučovania búrz a významných inovácií ich systémov obchodovania.

Obchodný systém Fio má zabudovaný optimalizačný mechanizmus výberu najvhodnejšieho z trhov, takže klienti sa nemusia starať o to, či ich obchod prebehne na NYSE, AMEX, NASDAQ alebo niektorom z elektronických trhov (ECN).

  • Vysporiadanie na amerických burzách je v čase T+1 (jeden obchodný deň).

Kapitálové trhy USA hrajú vedúcu rolu. Burzy v iných krajinách sledujú ich vývoj a sú nimi zásadne ovplyvňované.

New York Stock Exchange (NYSE)

NYSE, čiže newyorská akciová burza, patrí medzi najstaršie inštitúcie svojho druhu na svete. Z pohľadu trhovej kapitalizácie kótovaných emisií je najväčšou svetovou burzou (v roku 2013 dosahovala hodnota všetkých kótovaných spoločností 16 biliónov USD).

Snaha investorov, emitentov a americkej vlády, založiť oficiálny trh s cennými papiermi, bola zavŕšená 17. mája 1792, kedy sa 24 obchodníkov s cennými papiermi zhromaždilo pod mohutným platanom na Wall Street, teda na mieste, kde sa s cennými papiermi preukázateľne obchodovalo už v roku 1725. Došlo k podpisu dohody, ktorá mala nastoliť jednotné pravidlá pre nákup a predaj akcií či dlhopisov firiem. Tejto dohode sa začalo hovoriť Platanová dohoda (Buttonwood Agreement).

Účastníci Buttonwoodskej, čiže platanovej dohody následne vypracovali prvé stanovy burzy a prijali spoločné pravidlá pre obchodovanie, ktoré zverejnili 8. marca 1817. Pre svoje účely si prenajali budovu na Wall Street č. 40 a ich vznikajúcu organizáciu pomenovali New York Stock & Exchange Board.

V roku 1863 bol pôvodný názov skrátený na New York Stock Exchange. Pre označenie newyorskej burzy sa celosvetovo používa skratka NYSE.

Od roku 1868 bolo členstvo na NYSE držané ako cenný majetok. Stať sa členom bolo možné iba zakúpením jedného z existujúcich kresiel, ktorých bolo iba 1366.

Zlúčením NYSE a v tej dobe verejne obchodovanou akciovou spoločnosťou Archipelago, ktorá prevádzkovala elektronickú akciovú burzu, vznikla nová spoločnosť s názvom NYSE Group, Inc. Všetky kreslá boli premenené na akcie, ktoré sa teraz obchodujú na NYSE pod symbolom NYX.

V súčasnej dobe je NYSE súčasťou medzinárodnej burzovej skupiny NYSE Euronext, ktorá vznikla v roku 2007 prepojením NYSE Group a európskej burzovej skupiny Euronext. V roku 2008 NYSE Euronext, najväčšia a najlikvidnejšia burzová skupina sveta, získala historickú American Stock Exchange (Amex). American Stock Exchange bola po celé dve storočia poprednou americkou burzou, než jej vedúcu úlohu prevzala po 2. svetovej vojne práve NYSE.

V rámci burzovej skupiny NYSE Euronext existujú v USA nasledujúcej trhy:

  • NYSE
  • NYSE American - popredný americký akciový trh malých a stredných rozvíjajúcich sa spoločností. Pravidlá NYSE American
  • NYSE Arca - trh pre obchodovanie s ETF. Pravidlá NYSE Arca
  • NYSE Alternext

V súčasnej dobe NYSE obchoduje viac ako 3000 akcií. Abecedný zoznam akcií na NYSE.

Samotný nákup alebo predaj akcií v aplikácii e-Broker je veľmi jednoduchý. Nakúpiť 100 akcií spoločnosti Coca-Cola alebo Johnson & Johnson vám nezaberie viac ako 30 sekúnd. Podanie alebo prípadné zrušenie neuspokojeného pokynu, na nákup alebo predaj, je zadarmo. Kedykoľvek tak môžete upraviť vašu ponuku či dopyt bez toho, aby ste zaplatili akýkoľvek poplatok. Poplatky sú účtované až v okamihu, kedy dôjde k reálnemu uspokojeniu pokynu na kúpu alebo predaj.

Okrem pravidiel jednotlivých burzových skupín tvoria ďalšie pravidlá pre obchodovanie na amerických trhoch FINRA a komisia pre cenné papiere (SEC).

Burza NASDAQ

Pravidlá obchodovania, fungovanie inteligentných pokynov, technické podmienky a ďalšie informácie nájdete tu.

Okrem pravidiel burzy tvorí ďalšie pravidlá pre obchodovanie na amerických trhoch FINRA aj komisia pre cenné papiere (SEC).

Štruktúra poplatkov

V USA sú veľmi priaznivé poplatky vďaka silnej konkurencii medzi jednotlivými kapitálovými trhmi, a súčasne medzi obchodníkmi, ktorí na nich pôsobia. Spoplatnenie klientov sa líši podľa toho, či obchodujú elektronicky (výhodnejšie), zadávajú pokyny telefonicky alebo osobne na pobočkách.

    • Poplatky sa odvíjajú predovšetkým od počtu zobchodovaných akcií
    • Skladajú sa z poplatkov za podanie pokynu (elektronicky zadarmo), pri uspokojení pokynu, poplatku trhu a poplatku dozornému orgánu

Poznámka:

Poplatky dozorným orgánom SEC (Security Exchange Commission) a NASD (Trading Activity Fee) sú účtované len v prípade predaja cenných papierov. Ich výška je ovplyvnená v prvom rade množstvom predávaných kusov (ich presnú výšku nájdete v "Prílohe cenníka základných služieb", bod (C) Cenné papiere v USA).

Poplatok ECN (Electronic Communication Network) je účtovaný iba v prípade, že si investor sám explicitne vyberie ECN, na ktorú bude pokyn smerovaný (presnú výšku poplatku nájdete v "Cenníku základných služieb", bod (C) Trhy cenných papierov v USA).

Fio banka má ako prvá v SR stanovený maximálny poplatok za uspokojenie pokynu, a to 9,95 USD

Ako začať obchodovať

    • obchodovať môžete začať bez čakania na bankový prevod do USA, ihneď po doručení vašich finančných prostriedkov Fio banke
    • na vaše akcie a finančné prostriedky pre obchodovanie v USA sa vzťahuje poistenie Garančného fondu investícií

Ako sa stat klientom?

Ako začať obchodovať v USA? Viac informácií nájdete tu.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,9579424,59306
USD1,127031,06137
GBP0,861780,81157
CHF0,966490,91018
PLN4,418204,16082

Kompletné informácie tu