Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > Akcie a investície > Akcie > Akcie USA

Akcie USA

Americké burzy majú najvyššiu likviditu, sú na nich obchodované akcie najvýznamnejších spoločností, účastní sa ich najviac investorov a prinášajú stále nové investičné nástroje. V súčasnosti prebieha na jednotlivých trhoch v USA mnoho zmien vrátane zlučovania búrz a významných inovácií ich systémov obchodovania.

Obchodný systém Fio má zabudovaný optimalizačný mechanizmus výberu najvhodnejšieho z trhov, takže klienti se nemusia starať, či ich obchod prebehne na NYSE, AMEX, NASDAQ alebo niektorom z elektronických trhov (ECN).

 • Vysporiadanie na amerických burzách je v čase T+2 (dva pracovné dni).

Kapitálové trhy USA hrajú vedúcu rolu. Burzy v iných krajinách sledujú ich vývoj a sú nimi zásadne ovplyvňované.

New York Stock Exchange (NYSE)

NYSE, čiže newyorská akciová burza, patrí medzi najstaršie inštitúcie svojho druhu na svete. Z pohľadu trhovej kapitalizácie kótovaných emisií je najväčšou svetovou burzou (v roku 2013 dosahovala hodnota všetkých kótovaných spoločností 16 biliónov USD).

Snaha investorov, emitentov a americkej vlády založiť oficiálny trh s cennými papiermi bola dovŕšená 17. mája 1792, kedy sa 24 obchodníkov s cennými papiermi zhromaždilo pod mohutným platanom na Wall Street, teda na mieste, kde sa s cennými papiermi preukázateľne obchodovalo už v roku 1725 a podpísalo dohodu, ktorá mala nastoliť jednotné pravidlá pre nákup a predaj akcií a dlhopisov firiem. Tejto dohode sa začalo hovoriť Platanová (Buttonwood Agreement).

Účastníci Buttonwoodské, čiže platanových dohody následne vypracovali prvú stanovy burzy a prijali spoločné pravidlá pre obchodovanie, ktorá zverejnili 8. marca 1817. Pre svoje účely si prenajali budovu na Wall Street č. 40 a ich rodiacu sa organizáciu pomenovali New York Stock & Exchange Board.

V roku 1863 bol pôvodný názov skrátený na New York Stock Exchange. Pre označenie newyorskej burzy sa celosvetovo používa skratka NYSE.

Od roku 1868 bolo členstvo na NYSE držané ako cenný majetok. Stať sa členom bolo možné iba zakúpením jedného z existujúcich kresiel, ktorých bolo iba 1366.

Zlúčením NYSE s už v tej dobe verejne obchodovanou akciovou spoločnosťou Archipelago, ktorá prevádzkovala elektronickú akciovou burzou, vznikla nová spoločnosť s názvom NYSE Group, Inc. Všetky kreslá bola premenená na akcie, ktoré sú teraz obchodujú na NYSE pod symbolom NYX.

V súčasnej dobe je NYSE súčasťou medzinárodnej burzovej skupiny NYSE Euronext, ktorá vznikla v roku 2007 prepojením NYSE Group a európske burzové skupiny Euronext. V roku 2008 NYSE Euronext, najväčší a najlikvidnejší burzové skupina sveta, získala historickú American Stock Exchange (Amex). American Stock Exchange bola po celé dve storočia predné Emerick burzou, než jej vedúcu úlohu prevzala po 2. svetovej vojne práve NYSE.

V rámci burzový skupiny NYSE Euronext existujú v USA nasledujúcej trhy:

 • NYSE
 • NYSE American - popredný americký akciový trh malých a stredných rozvíjajúcich sa spoločností. Pravidlá NYSE American
 • NYSE Arca - trh pre obchodovanie s ETF. Pravidlá NYSE Arca
 • NYSE Alternext

V súčasnej dobe je na NYSE obchoduje viac ako 3000 akcií. Abecedný zoznam akcií na NYSE.

Samotný nákup alebo predaj akcií v aplikácii e-Broker je veľmi jednoduchý. Nakúpiť 100 akcií spoločnosti Coca-Cola alebo Johnson & Johnson nezaberie viac ako 30 sekúnd. Podanie aj prípadné zrušenie neuspokojeného pokynu na nákup alebo predaj je zdarma. Kedykoľvek tak môžete upraviť Vašu ponuku či dopyt bez toho aby ste zaplatili akýkoľvek poplatok. Poplatky sú účtované až v okamihu, keď dôjde k reálnemu uspokojenie pokynu na kúpu alebo predaj.

Okrem pravidiel jednotlivých burzových skupín tvoria ďalšie pravidlá pre obchodovanie na amerických trhoch FINRA a komisia pre cenné papiere (SEC).

Burza NASDAQ

Pravidlá obchodovania, fungovanie inteligentných pokynov, technické podmienky a ďalšie informácie nájdete tu.

Okrem pravidiel burzy tvoria ďalšie pravidlá pre obchodovanie na amerických trhoch FINRA a komisia pre cenné papiere (SEC).

Štruktúra poplatkov

V USA sú veľmi priaznivé poplatky vďaka silnej konkurencii medzi jednotlivými kapitálovými trhmi aj medzi obchodníkmi, ktorí na nich pôsobia. Spoplatnenie klientov sa líši podľa toho, či obchodujú elektronicky (výhodnejšie) alebo zadávajú pokyny telefonicky alebo osobne na pobočkách. .

  • Poplatky sa odvíjajú predovšetkým od počtu zobchodovaných akcií
  • Skladajú sa z poplatku za podanie pokynu (elektronicky zadarmo), uspokojenie pokynu, poplatku trhu a poplatku dozorovému orgánu

Poznámka:

Poplatky dozorovým orgánom SEC (Security Exchange Commission) a NASD (Trading Activity Fee) sú účtované len v prípade predaja cenných papírov a ich výška je ovplyvnená v prvom rade množstvom predávaných kusov (ich presnú výšku nájdete v "Prílohe cenníka základných služieb", bod (C) Cenné papiere v USA).

Poplatok ECN (Electronic Communication Network) je účtovaný iba v prípade, že si investor sám explicitne vyberie ECN na ktoré bude pokyn smerovaný (presnú výšku poplatku nájdete v "Cenníku základných služieb", bod (C) Trhy cenných papierov v USA).

Fio má ako prvý v SR stanovený maximálny poplatok za uspokojenie pokynu, a to 9,95 USD

Ako začať obchodovať

  • obchodovať môžete začať bez čakania na bankový prevod do USA ihneď po doručení Vašich finančných prostriedkov Fiu
  • na Vaše akcie a finančné prostriedky pre obchodovanie v USA sa vzťahuje poistenie Garančným fondom investícií

Ako sa stat klientom?

Ako začať obchodovať v USA? Viac informácií nájdete tu.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK26,3804325,09357
USD1,134981,07421
GBP0,885960,83853
CHF1,131531,07095
PLN4,407494,17155

Ďalšie meny


Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na týchto stránkach súhlasíte s ich používaním. Ďalšie informácie X