Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Úvod > O nás > Média > Aktuality > Upozornenie na Dynamic Currency Conversion

Upozornenie na Dynamic Currency Conversion

25.6.2018 11:42

Je tu leto a s ním čas dovoleniek. Pokiaľ ju budete tráviť v zahraničí a budete používať svoju platobnú kartu, môžete sa stretnúť so službou Dynamic Currency Conversion (DCC). Ak ste o nej nikdy nepočuli, trochu vám ju popíšeme a priblížime jej možné úskalia.

DCC je služba, ktorá určuje typ konverzie meny pri výbere z bankomatu alebo pri platbe kartou v obchode. Je poskytovaná priamo obchodníkom alebo prevádzkovateľom bankomatu a ponúka úhradu transakcie priamo v eurách, nie v cudzej mene danej krajiny.

Na prvý pohľad to vyzerá pozitívne, ale často ide o nevýhodnú službu, a to predovšetkým preto, že kurz prevodu meny určuje spoločnosť, ktorá daný platobný terminál alebo bankomat prevádzkuje. Konverzia týmto kurzom býva spravidla menej výhodná než transakcia zúčtovaná v miestnej mene a jej následná konverzia naším kurzom. Ak je navyše vaša karta vystavená k účtu v inej mene, než je mena ponúknutej konverzie, dôjde k niekoľkonásobnému prevodu medzi menami.

V prípade, že máte v pláne platiť či vyberať kartou v zahraničí, dajte pozor na sumu a menu, ktorú vám terminál či bankomat ukáže. Pokiaľ s kurzom nebudete súhlasiť, nechajte si transakciu vyúčtovať radšej v miestnej mene. Môžete tým ušetriť aj nemalé peniaze.

Prajeme Vám veľa príjemných zážitkov na dovolenke a krásne leto.


Dozor nad Fio banka, a.s. vykonává Česká národní banka.
Prehlásenie


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,1117023,79130
USD1,098211,03422
GBP0,893870,84179
CHF0,991580,93381
PLN4,759444,48219

Kompletné informácie tu