Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Diskontný certifikát

Diskontné certifikáty sa kótujú nižšie, než koľko stojí podkladové aktívum (delené emisným pomerom). Takže je možné kúpiť ich za nižšiu cenu ako podkladové portfólio. Predáva sa teda so zľavou, ktoréj sa hovorí diskont. Investor nakupuje certifikát za aktuálnu ponukovú cenu certifikátu a predáva ho za aktuálnu dopytu cenu. Je to rovnaké ako v prípade indexových certifikátov. Výška diskontu sa ale v priebehu života certifikátu znižuje a kurz certifikátu sa čoraz viac blíži cene podkladového aktíva, až sa v deň expirácie ceny rovnajú. Pokiaľ investor podrží certifikát až do dňa splatnosti, musí počítať s obmedzením certifikátu v zmysle maximálneho možného výnosu. Tento maximálny možný výnos je určený hodnotou CAP.

Diskontný certifikát je vhodný pre investora, ktorý špekuluje, že pokladové aktívum bude stagnovať, mierne rásť (do výšky CAP) alebo mierne klesať (do výšky diskontu).

V deň splatnosti teda môžu nastať dve situácie:

  1. Aktuálny kurz podkladového aktíva (delený emisným pomerom) je vyšší alebo rovný CAP. V tom prípade je majiteľovi certifikátu vyplatená hodnota CAP a zisk je tak obmedzený.
  2. Aktuálny kurz podkladového aktíva (delený emisným pomerom) je nižší ako CAP. V tom prípade je majiteľovi certifikátu vyplatený aktuálny kurz certifikátu (ktorý sa rovná cene podkladového aktíva delený emisnom pomerom).

Príklad:

Telefónica stojí 540 CZK, TELEDIS možno teraz kúpiť za 52 CZK. Diskont 3,8%. CAP je stanovený na 65 CZK.

1. V deň expirácie stojí Telefónica 690 CZK, TELEDIS 69 CZK. Majiteľmi nebude vyplatená hodnota 69 CZK, ale len CAP, čo je 65 CZK. Zisk je teda obmedzený.

2. V deň expirácie stojí Telefónica 480 CZK, TELEDIS 48 CZK. Majiteľovi bude vyplatená hodnota 48 CZK.

Zisk je obmedzený, strata je neobmedzená, ale ak je pokles podkladového aktíva nižší ako výška diskontu v čase nákupu certifikátu, majiteľ certifikátu nie je prepadom podkladového aktíva poškodený (viď nasledujúci príklad)

Príklad:

Telefónica teraz stojí 540 CZK , TELEDIS možno teraz kúpiť za 52 CZK. Diskont 3,8%. CAP stanovený na 65 CZK.

V deň expirácie stojí Telefónica 520 CZK, TELEDIS je za 52 CZK. Majiteľ certifikátu teda dostane 52 CZK, čo je cena, za ktorú certifikát kúpil, jeho zisk / strata je 0 CZK, hoci podkladové aktívum spadlo o 3,8%.

Diskontný certifikát je teda vhodný pre investora, ktorý špekuluje, že pokladové aktívum bude stagnovať, mierne rásť (do výšky CAP) alebo mierne klesať (do výšky diskontu). Predpokladom je ale držanie až do dňa expirácie a včasný nákup, kedy je diskont čo najväčší.


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,9312424,56776
USD1,121481,05614
GBP0,867890,81732
CHF0,996480,93842
PLN4,414634,15746

Kompletné informácie tu