Norsko odsouhlasilo přímé elektrické spojení s Německem, v provozu by mohlo být od roku 2018
Norsko odsouhlasilo výstavbu prvního přímého podmořského elektrického kabelu mezi Norskem a Německem. Projekt „Nord.Link“ zlepší stabilitu nabídky elektrické energie v obou zemích. Německo již příslušná povolení vydalo.
Podmořský kabel bude mít kapacitu 1,4 gigawattů a do provozu by měl být uveden v roce 2018 až 2019. Elektrické spojení umožní zemím vyrovnávat energii z norských vodních elektráren a německých větrných elektráren.
Norsko je již podmořskými kabely spojeno s Nizozemím a Dánskem. Norská vláda zároveň vydala společnosti Statnett licenci na 1,4gigawattové spojení s Velkou Británií, které by mělo být dokončeno v roce 2020. Velká Británie tak získá přístup k levné obnovitelné energii z Norska.
Zdroj: Bloomberg
Jan Tománek, Fio banka, a.s.
Najnovšie:
- S&P 500 končí poklesem o 0,37 %
- Wall Street pod tlakem technologií
- Frankfurtská burza v pondělí rostla
- Burza v úvodu týdne rostla
- Wall Street se obchoduje smíšeně
- Eurozóna: Spotřebitelská důvěra v červnu podle předběžných dat na -17,7 b. při očekávání -18 b.
- Makroekonomický výhled pro tento týden: Vývoj HDP (USA), index PCE (USA) a spotřebitelská důvěra
- Americké futures kontrakty posilují
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (+1,95 %), pšenice (-0,86 %), ropa (-0,55 %)
- Vývoj měnových párů: USD/CZK 21,12


