Fio globální akciový fond - mesačná správa
Portfólio manažér Lukáš Brodníček komentuje vývoj portfólia v mesačnom reporte za február 2023.
Február bol mesiacom inflačných prekvapení vo svete a rastu výnosov na štátnych dlhopisoch. Dáta z pracovného trhu zostávajú silné a došlo aj k vylepšeniu indexov podnikateľskej aktivity, čo môže súvisieť s otvorením čínskej ekonomiky po lockdownoch.
U akcií tak išla proti sebe možná reakcilerácia svetovej ekonomiky s proinflačným impulzom, a s tým spojené vyššie terminálne sadzby centrálnych bánk. Európske indexy tvorené z väčšej miery skôr bankovými a priemyselnými titulmi tak opäť outperformovali americké indexy s väčším zastúpením rastovejších sektorov s väčšou citlivosťou ocenenia na výšku úrokových sadzieb.
Nie všetky makro údaje však vyznievajú pozitívne a celý rad naopak stále signalizuje recesiu. Cyklus zvyšovania úrokových sadzieb by mal navyše začať utlmovať ekonomiku až teraz.
Kompletnú mesačnú správu a viac informácií k doterajšej výkonnosti nájdete tu.
Najnovšie:
- Vývoj cen komodit: Zemní plyn (-0,81 %), zlato (-0,80 %) a ropa (-0,35 %)
- Vývoj měnových párů: EUR/CZK 24,32
- Eurozóna: Běžný účet ECB dosáhl v červenci 27,7 mld. EUR
- Frankfurt otevírá růstem, akcie Continental se obchodují poprvé po spin-offu
- Pražská burza otevírá v zeleném, po výsledcích oslabuje Colt
- Colt CZ Group: výsledky hospodaření za 2Q 2025 (+komentář analytika)
- Asijské indexy se ve čtvrtek obchodovaly smíšeně
- Akciový výhled
- Evropské futures kontrakty v zeleném
- Očekávané události: Běžný účet ECB, nové a pokračující žádosti o podporu v nezaměstnanosti (USA)