Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Čo robiť, keď sa dostanete do problémov so splácaním úveru

Ak ste sa z akýchkoľvek dôvodov dostali do problémov s financiami a nemáte aktuálne dostatok prostriedkov na splácanie úveru, situáciu začnite ihneď riešiť. S každým klientom rokujeme individuálne a snažíme sa nájsť najvhodnejšie riešenie.

Aký je prvý krok?

Čiastočná úhrada

Pokiaľ ste sa dostali do situácie, ktorá vám neumožňuje uhradiť celú splátku úveru, tak zaplaťte aspoň to, čo môžete. Upomínanie sa tým síce nezastaví, ale dlh aspoň nebude narastať tak rýchlo a nebudú sa účtovať také vysoké sankčné úroky. Navyše tým preukážete snahu riešiť situáciu v rámci aktuálnych možností. Zároveň nás čo najskôr kontaktujte, niektorým z nasledujúcich spôsobov:

Dôležité kontakty pre riešenie problémov so splácaním

  • Žiadosť o pomoc s riešením vášho problému môžete spísať na ktorejkoľvek našej pobočke.
  • Obráťte sa na nás prostredníctvom správy Fio servis priamo z vášho internetového bankovníctva a spoločne začneme hľadať riešenie vhodné práve pre vás.

Aké sú varianty riešenia problémov so splácaním?

Odklad splátky

Splátku je po dohode možné odložiť na niekoľko týždňov alebo mesiacov. Kontaktujte nás prostredníctvom kanálov uvedených vyššie a žiadosť o odklad s vami vybavíme. 

Môžete celý úver so záložným právom splatiť

Pokiaľ už teraz viete, že sa vám nepodarí zlepšiť v dohľadnej dobe vašu finančnú situáciu natoľko, aby bolo možné splácať váš úver zaistený záložným právom v prospech banky, je vhodné zvážiť predaj založeného bytu alebo domu. Na tento krok budete potrebovať náš súhlas. Požiadajte o predčasné splatenie svojho hypotekárneho špecialistu alebo nám napíšte cez Fio servis, aby sme mohli nájsť spoločné riešenie. Na predaj vám dáme primeraný čas, aby ste zvládli svoje úvery, pokiaľ možno celé, splatiť. Všeobecne platí, že dobrovoľný predaj založenej nehnuteľnosti, ktorý si zaisťujete sami, umožní dosiahnutie lepšej predajnej ceny, ako pri nútenom predaji zálohu.

Zníženie splátky

Ďalším variantom riešenia je možnosť požiadať o zníženie splátky, spojené s primeraným predĺžením dĺžky splácania. V prípade, že vaše príjmy v budúcnosti vzrastú alebo počítate s predajom majetku, tak môžete následne splátku po dohode znova navýšiť, úver splatiť celý naraz alebo aspoň čiastočne mimoriadnou splátkou.

Prípadné vymáhanie vášho úveru

Budeme sa s vami snažiť spojiť rôznymi spôsobmi, aby sme situáciu vyriešili čo najskôr a najlepšie pre obe strany. Pošleme vám niekoľko výziev s primeraným termínom na zaplatenie a budeme vám telefonovať, aby sme vás informovali o konkrétnych sankciách.

Pokiaľ nám budete dlhovať tretiu a ďalšiu splátku, dostanete poslednú lehotu na zaplatenie, po ktorej už bude úver vypovedaný, a teda budete musieť zaplatiť celý úver naraz. Nasleduje vymáhanie súdnou cestou, obvykle zrážkami zo mzdy a predajom vášho majetku. V prípade, že budete aktívne spolupracovať, je možným riešením aj dojednanie splátkového kalendára a vyhnete sa tak súdnemu a exekučnému konaniu. Vždy je však výhodnejšie riešiť situáciu aktívne v spolupráci s bankou už v úvodných fázach problémov.

Sankcie spojené s úverom

V prípade neplatenia splátok úveru sa účtuje úrok z omeškania, prípadne zmluvná pokuta, a to vo výške dohodnutej vo vašej úverovej zmluve. V prípade, že máte problémy so splácaním, banka má povinnosť reportovať negatívny záznam do úverových registrov, a to aj v prípade včasného poskytnutia úľavy, čo môže výrazne negatívne ovplyvniť vašu schopnosť získať v budúcnosti ďalší úver.

Ak bude banka nútená vymáhať svoju pohľadávku voči vám súdnou cestou, vzniknú vám ďalšie náklady, ako sú súdne poplatky (vo výške 6 % z dlžnej sumy, najmenej 25 eur; aktuálna výška viď zákon č. 71/1992 Zb. o súdnych poplatkoch a poplatku za výpis z registra trestov), náklady na právne zastúpenie a náklady na vymáhanie v rámci exekučného konania. Odporúčame teda vždy aktívne komunikovať o vašich problémoch, môžete sa tak vyhnúť ďalším nákladom a narastaniu vášho dlhu.

Ďalšie možnosti riešenia vzniknutej situácie

Nad rámec riešenia vašich problémov priamo s bankou sa môžete tiež obrátiť na sociálne poradne zriadené podľa zákona o sociálnych službách, ktoré poskytujú sociálne poradenstvo pre osoby v ťažkých životných situáciách alebo na online poradňu Slovenskej komory exekútorov.

Ďalšou možnosťou je obrátiť sa na Bezplatné dlhové poradenstvo Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny, prípadne overiť, či nemáte nárok na niektoré sociálne dávky, ktoré by mohli zlepšiť vašu finančnú situáciu, napr. na dávku v hmotnej núdzi či príspevok na bývanie .





e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK25,6705924,19941
USD1,170101,10193
GBP0,877610,82648
CHF0,963810,90766
PLN4,405334,14870

Kompletné informácie tu