Fundamentálna analýza
Je druhom akciovej analýzy, ktorý hľadá základné a podstatné faktory globálneho, ekonomického, politického, odvetvového a firemného konceptu v snahe určiť, ktoré aktívum je na trhu podhodnotené alebo nadhodnotené vzhľadom na svoju vnútornú hodnotu.
Uplatňuje sa predovšetkým pre doporučenie dlhodobejšieho charakteru.
"Fundamentálna analýza" je v aplikácii e-Broker k dispozícii v časti "Cenné papiere", ktorá je dostupná z hlavného menu.
Fundamentálna analýza skúma, či trhová cena aktíva zodpovedá jej vnútornej hodnote.
Z obsahu fundamentálnej analýzy považujeme za základné údaje:
- trhová kapitalizácia spoločnosti - hodnotu získame vynásobením počtu akcií vydaných spoločnosťou trhovou cenou jednej akcie. Číslo trhovej kapitalizácie nám približuje veľkosť spoločnosti meranou jej celkovou hodnotou.
- účtovná hodnota na akciu = (Vlastný kapitál - Prioritné akcie) / Počet vydaných kmeňových akcií. Toto číslo nám určuje hodnotu akcie podľa účtovných výkazov spoločnosti, ktorá ich vydala. Z nej potom môžeme vychádzať pri stanovení trhovej hodnoty akcie.
- cena/účtovná hodnota - čím väčšia a lepšia spoločnosť, tým je táto hodnota vyššia. U menej známych spoločností s nejasným výhľadom naopak toto číslo klesá. Pre spoločnosti zaradené do indexu DJIA predstavuje v priemere 3,5, pre spoločnosti S&P's 500 je to 2,8 a pre Nasdaq 2,6.
- tržby - tržby spoločnosti za posledný účtovný rok. V USA si spoločnosti obvykle volia odlišný účtovný rok od kalendárneho.
- cena/tržby - pomer ceny a tržieb na jednu akciu. Táto hodnota by mala byť menšia ako 2. Len v prípade mimoriadne dobrej ziskovosti môže byť toto číslo opodstatnene vyššie.
- zisk na akciu - najsledovanejšia hodnota každej spoločnosti. Akcionárom dáva informáciu o tom, či je podnikanie úspešné. Z čistého zisku sa môžu rozdeľovať dividendy, ktoré sú spravidla vyplatené ročne, v prípade amerických spoločností často aj štvrťročne.
- P/E - aktuálny kurz akcie/zisk na akciu. Podobne ako v "Cena/účtovná hodnota" nemožno určiť správnu hodnotu. Zodpovedá dobe, za ktorú spoločnosť vyprodukuje zisk po zdanení rovný jej trhovej kapitalizácii. Napr. P/E 15 znamená, že spoločnosť pri svojej súčasnej výkonnosti zarobí toľko, na koľko je v súčasnosti trhom ocenená, za 15 rokov. V súčasnosti je P/E pre DJIA okolo 30, S&P's 500 cca 32 a Nasdaq asi 37.
- zisková marža - čistý zisk / celkové tržby x 100. Percentuálne vyjadrenie čistého zisku z tržieb spoločnosti.
- rentabilita vlastného imania - ROE, čistý zisk / vlastný kapitál. Ukazovateľ predstavuje schopnosť zhodnocovať vložený kapitál.
- rentabilita aktív - ROA, (čistý zisk + úroky po zdanení) / celkové aktíva. Ukazovateľ predstavuje výsledný efekt dosahovaný z celkového kapitálu.
- dividendový výnos - Dividenda na jednu akciu / kurz akcie. Ročný percentuálny výnos z dividend pri aktuálnej cene. Pre väčšinu akcionárov je to jediný príjem z držania akcií, okrem výnosu z nárastu hodnoty akcie.
... a mnoho ďalších.
Úspešnosť doporučení Fio uvádzaných v časti spravodajstvo môžu klienti posúdiť podľa vzorového portfólia spravovaného maklérmi Fio PortFIO. V PortFiu je každá transakcia odôvodnená a popísaná. Výsledné zhodnotenie zohľadňuje aj bežné poplatky za zrealizované obchody a ďalšie služby Fio využívané v PortFiu.