Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

Investment school for all

Fio has prepared a cycle of educational seminars dealing with the capital markets just for you. Themes are suitable for complete beginners and experienced investors. If you are looking for an alternative to term deposits and you have some knowledge of investing but are lacking experience or perhaps you already invest alone and would want to learn how to use tools for more efficient trading, feel free to choose from more advanced topics. We will teach you how to invest to the best of your investment abilities.

Seminars are held in cities across the Slovak Republic during evening hours. Seminars are FREE.

Sign up by simply clicking on the name of the seminar you want to visit. If you are interested in visiting multiple seminars, you must sign up for each individually.


   

Choose a topic:

  • Securities analysis and intelligent orders

    Absolvovali ste seminár pre začiatočníkov, alebo už máte základné znalosti z kapitálového trhu? Príďte si vypočuť, aké sú základné stavebné kamene fundamentálnej analýzy, ktorá skúma vnútornú hodnotu akcie a porovnáva ju s aktuálnou hodnotou na burze. Čo je to trhová kapitalizácia, čistý zisk, zadlženosť, rentabilita, P/E či P/B - na názorných príkladoch sa pokúsime vysvetliť čo najzrozumiteľnejšie pojmy, s ktorými sa môžete pri investovaní stretnúť. V druhej časti vám predstavíme inteligentné pokyny, ktoré automaticky reagujú na trhový vývoj a ktoré sa používajú ako ochrana vašej investície pri neočakáných poklesoch.

e-Broker

Login | Demo

Internetbanking

Login | Preview

Smartbanking

Download | Activation


Facebook Twitter YouTube

Exchange list

BuySell
CZK24,1499122,88009
USD1,104351,04001
GBP0,887800,83608
CHF0,998460,94029
PLN4,609694,34116

Full details here