Slovensky | English
Infomail: fio@fio.sk

STOPLOSS

Stoploss umožňuje uzavrieť dlhú (špekulácia na rast podkladového aktíva) resp. krátku pozíciu (naopak špekulácia na pokles podkladového aktíva) s vopred určenou a limitovanou stratou. Stoploss je základná ochrana proti neobmedzenej strate – väčšina kontraktov sa obchoduje takmer 24 hod. denne a tak je otvorená nechránená pozícia nanajvýš riskantná.

Ako zadať stoploss

Stoploss pokyn sa zadáva samostatne – nie je ho možné podať na rovnakom nákupnom/predajnom formulári ako je ten pokyn, ktorým pozíciu (dlhú alebo krátku) otvárame. Pri špekulácii na vzostup podkladového aktíva sa teda najskôr otvorí dlhá pozícia nákupom kontraktu. Akonáhle je pokyn uspokojený, tak je možné zadať predajný pokyn stoploss (predajný pokyn s vyplnenou Stop cenou). Stop cena MUSÍ byť nižšia ako je aktuálna cena kontraktu! Pole „Cena (body)“ môže zostať prázdne – potom ide o Stop Market. Po aktivácii (prerazení Stop ceny) sa taký pokyn uskutoční za ľubovoľnú cenu*. Druhou možnosťou je do poľa „Cena (body)“ vyplniť najhoršiu (limitnú) cenu, za ktorú sa pokyn má uskutočniť. Táto cena musí byť nižšia než Stop cena. V tomto prípade ide o pokyn Stop Limit.

Naopak ak sa rozhodneme špekulovať na pokles podkladového aktíva, otvorí sa najskôr krátka pozícia tým, že predáme jeden či viac kontraktov daného aktíva (najčastejšie bez toho, aby sme ho vlastnili) a až keď je predajný pokyn uspokojený – tj. v portfóliu je záporný počet kontraktov, je možné podať nákupný stoploss (nákupný pokyn s vyplnenou Stop cenou). Stop cena MUSÍ byť vyššia, ako je aktuálna cena kontraktu! Pole „Cena (body)“ môže zostať prázdne – potom ide o Stop Market. Po aktivácii (prerazení Stop ceny) sa taký pokyn uskutoční za ľubovoľnú cenu*. Druhou možnosťou je do poľa „Cena (body)“ vyplniť najhoršiu (limitnú) cenu, za ktorú sa pokyn má uskutočniť. Táto cena musí byť vyššia ako Stop cena. V tomto prípade ide o pokyn Stop Limit.

*Cena, za ktorú sa pokyn Stop Market zrealizuje, nie je v skutočnosti podľa pravidiel burzy úplne ľubovoľná. Pre každý futures je v okolí Stop ceny nadefinované ochranné pásmo, v rámci ktorého sa môže pokyn uskutočniť. Pokiaľ nie je pokyn uspokojený v rámci tohto pásma, zostávajúca časť je umiestnená na trh s limitom na hranici pásma. Šírka ochranného pásma je obvykle polovičná, než NRR pásmo (viď pravidlá burzy nižšie).

PRAVIDLÁ

Kompletné pravidlá, ktorými sa tieto inteligentné pokyny riadia, nájdete spolu s ďalšou legislatívou na stránkach burzy:


e-Broker

Prihlásiť sa | Demoúčet

Internetbanking

Prihlásiť sa | Ukážka

Smartbanking

Stiahnuť | Ako aktivovať


SLEDUJTE NÁS

Facebook Twitter YouTube

Kurzový lístok

NákupPredaj
CZK26,0770824,70592
USD1,194221,12464
GBP0,868310,81772
CHF1,104191,03986
PLN4,702394,42845

Kompletné informácie tu


Tieto stránky používajú cookies. Zotrvaním na týchto stránkach súhlasíte s ich používaním. Ďalšie informácie X